Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Ako kúpiť nehnuteľnosť?

Pridané: 16.10.2020

V prípade, že chcem kúpu riešiť hypotékou, zistím si svoje možnosti. Odpoveď pri okienku v banke nemusí byť pravdivá. Preto sa radšej spojím s kvalitným hypotekárnym poradcom. Nájsť kvalitného poradcu býva však tiež problém. Skúšam referencie u známych, alebo oslovím realitnú kanceláriu, ktorá javí profesionálne parametre.
  • v prvom rade si reálne spočítam načo mám, čo cca chcem, a čo skutočne potrebujem.
  • v prípade, že chcem kúpu riešiť hypotékou, zistím si svoje možnosti. Odpoveď pri okienku v banke nemusí byť pravdivá. Preto sa radšej spojím s kvalitným hypotekárnym poradcom. Nájsť kvalitného poradcu býva však tiež problém. Skúšam referencie u známych, alebo oslovím realitnú kanceláriu, ktorá javí profesionálne parametre.
  • po obhliadkach nechodím ako „splašený kôň“. V jeden deň absolvujem maximálne tri obhliadky s dostatočným časovým odstupom. Ideálne je vidieť do 15 nehnuteľností. Vykonávať „realitnú turistiku“ je zbytočné a únavné pre všetkých. Pri absolvovaní veľkého množstva obhliadok stráca zároveň kupujúci objektívny pohľad.
  • ideálny byt sa dá kupiť od 200.000 €! Pri kúpe bežnej nehnuteľnosti je potrebné robiť kompromisy. Dôležité je či kupujem primerane a či sa v byte dobre cítim.
  • pokiaľ je kúpa nehnuteľnosti viazaná na predaj môjho bytu, začnem nový byt, alebo dom hľadať až vtedy, keď mám na svoj byt kupcu. Právny proces trvá cca 2 mesiace, takže mi zostáva dostatok času na kúpu. Ak zvolím opačný postup, všetko dobré, kde som zbytočne chodil sa mi medzitým predá. Treba si uvedomiť, že kúpiť je vždy ľahšie ako predať.
  • nehnuteľnosti už dávno stratili charakter svojho názvu. Dnes ľudia migrujú z bytu do bytu, alebo domu niekoľko krát za život. Dôležité je, aby som kúpil tak, že na svojej budúcej migrácii príliš nestratím. Z tohto pohľadu radíme kupovať najmä tehlové byty, „zabehané“ novostavby, alebo panelové byty v lokalite, kde nie sú premrštené ceny (Príklad: 3-izbový byt v Ružinove stojí priemerne 115.000 €, v Podunajských Biskupiciach 85.000 €. Závratný cenový rozdiel spočíva v skutočnosti v troch kilometroch cesty a fáme „Pentagon“)
  • pokiaľ môžem, vyhýbam sa „výhodným“ kúpam zadlžených nehnuteľností, byt po dražbe kupujem až v lehote 3 mesiace po dražbe
  • ak som sa rozhodol pre kúpu skontrolujem si List vlastníctva, podrobne si preštudujem Rezervačnú zmluvu, prípadne sa poradím s odborníkom na realitné právo (nie s príbuzným, ktorý robí „múdreho“). Následne podpíšem zmluvu (viac právna poradňa) a zložím rezervačný poplatok v primeranej výške (zväčša 2000 €, alebo 2%). V termíne určenom v Rezervačnej Zmluve podpíšem Kúpnu Zmluvu. Hotovostnú časť nikdy nevyplácam po podpise zmluvy, ale uložím ju do Notárskej úschovy!